Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Programma:

4 okt. 2003 00:00 - 00:00

18de populair - wetenschappelijke symposium

18de jaargang van de populair - wetenschappelijke Symposium, dit jaar over taalkunde en het Tsjechisch en Nederlands in het bijzonder.

Čeština a holandština – divotvorné jazyky

(iIustrativně i v kontextu s angličtinou a němčinou)

Je to téma, které nás určitě všechny zajímá, protože každý z nás má nějaké veselé (a možná i méně veselé) vzpomínky na to, jak se učil holandsky. Takže víme, že “vlak” není “vlak” a “de kont tegen de krib gooien” se do češtiny nepřekládá snadno.

Na dopoledne plánujeme dvě přednášky:

První přednese Míša Swinkels, tentokrát nikoliv jako advocatus diaboli, ale jako lingvistka, která vystudovala češtinu a angličtinu na Karlově universitě. Už přes 30 let je docentkou angličtiny na Fontys Hogeschool v Eindhovenu. O materiál má tedy postaráno, čili: “Damage to speak” = ”Škoda mluvit ” a ” Nebuď labuť = Don´t wake a swan! ” A ”to solicit” neznamená ”soliciteren”, nýbrž… Název její přednášky je: De te lingua narratur – Řeč je o tobě. Zmíní se také o „Skotce na úskalí“, o tom, že vlámské přísloví „Gusting is gusting“ máme i v češtině a o „KISS“ metodě.

Další přednášející je PhDr. Olga Martincová z Ústavu pro jazyk český. Svou přednášku nazvala: Proměny v češtině.

Od 12.30 bude polední přestávka s lunchem (bohatý bufet) a možností procházky v rozsáhlém parku Conferentioord Drakenburgh. Ve 14.00 hod.začne odpolední program.

V hudební části vystoupí Šárka Čurdová (flétna) a Idske Bakker (harfa). Zahrají nám skladby Z. Folprechta (Malá suita ve starém slohu, 1925) a L. Jurici (Tri májová nokturna, 1996).

Odpolední přednášku slíbila Dana Macíková, která učí češtinu na universitě v Groningen. Bude mít jistě dostatek příkladů týkajících se problémů Holanďanů při zvládání češtiny. Název její přednášky je: Tsjechisch, geen probleem.

Další odpolední program bude ilustrativní: texty týkající se jazykovědného tématu. Povídka, verše …A diskuse, která bude jistě živá a snad i veselá, pokud nám něco povíte o svých jazykových kotrmelcích.

Symposium bude zakončeno asi v 17. hodin

Plaats:

Westersingel 9
3014 GM Rotterdam
Nederland

Datum:

4 okt. 2003 00:00 - 00:00

Georganiseerd door:

Boord Symposium


Herinnering
Geen herinnering mogelijk