Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

25.10.2019 - 26.10.2019

Woordnacht 2019

25. a 26. října se uskuteční další ročník literárního festivalu Woordnacht. ČC Rotterdam při této příležitosti představí 2 české neslyšící básníky - Sergeje Josefa Bovkuna a Lucii Sedláčkovou Půlpánovou, kteří se zúčastní soutěže ve slam poetry.

 

Letošním tématem rotterdamského festivalu Woordnacht je „ticho“, a proto se organizátoři rozhodli zařadit do programu i část věnovanou tvorbě neslyšících autorů. V sobotu 26. října od 20:30 se v prostorách ČC Rotterdam a Goethe Institutu setká šest mezinárodních básníků, slyšících i neslyšících, kteří změří své síly ve slam poetry.

*****

ČC Rotterdam podporuje účast dvou umělců:

Lucie Sedláčková Půlpánová je od narození neslyšící. Základní školu pro sluchově postižené vychodila v Praze, posléze absolvovala střední zdravotnickou školu v oboru zubní technik v Berouně. Ačkoliv básně psala již dříve, na střední škole se poprvé setkala s poezií ve znakovém jazyce. Po maturitě vystudovala obor čeština v komunikaci neslyšících na UK v Praze. Též vychodila kurz „Storytelling“ v České komoře tlumočníků ČZJ. V období 2017-2019 byla šéfredaktorkou časopisu Unie pro neslyšící a nyní pracuje jako akademický pracovník a lektor ČZJ na Filozofické fakultě UK.

Sergej Josef Bovkun se narodil jako neslyšící na Sibiři, v útlém věku se však s rodinou přestěhoval do České republiky, kde doposud žije. Základní školu pro sluchově postižené vychodil v Liberci. Střední pedagogickou školu pro sluchově postižené absolvoval v Hradci Králové, kde ho k poezii v českém znakovém jazyce přivedla jedna z učitelek, která ho zasvětila do jejích různých forem, jako jsou např. storytelling a improvizace v ČZJ. Posléze byl také členem Pedagogické poemy, se kterou procestoval téměř celou ČR. Vystupuje jak sólově, tak i s uměleckým tlumočením. Dále pracuje jako učitel, moderátor zpráv v ČZJ a lektor ČZJ.

*****

Návštěvníci si během festivalu budou také moci vyzkoušet virtuální prohlídku pokoje Gregora Samsy z Kafkova románu Proměna. Tato VR experience vznikla v pražském Goethe Institutu a její autor zavítá do Rotterdamu, kde se v rámci akce zúčastní přednášky týkající se virtuální reality.

Program na webu Woordnacht

Facebook

Informace o projektu "Kafka in VR"

*****

Sobotní program v Českém centru (26. října): ZMĚNA PROGRAMU VYHRAZENA

13.00 - 23.30 virtuální realita

od 20:30 soutěž ve slam poetry s neslyšícími básníky

Více viz WEB Woordnacht

 

 

 

 

 

 

 

Místo konání:

Westersingel 9
3014 GM Rotterdam
Nizozemí

Datum:

Od: 25.10.2019
Do: 26.10.2019

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala