Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

1.1.2018 - 31.12.2018

Projekt 1918 - 2018

V roce 2018 se Česká centra zaměřila na prezentaci naší země z různých úhlů pohledu a na posilování image České republiky prostřednictvím projektů k oslavám stého výročí založení Československa. V této souvislosti se uskutečnila v průběhu roku rozsáhlá série akcí připomínající nejen vznik Československa, ale také události kolem roku 1968 a další klíčové etapy soudobých českých dějin.

Akce pořádané ČC Rotterdam v rámci loňských oslav:


09.02.2018 Koncert - Eduard Šístek a Miroslav Sekera

Český cellista Eduard Šístek (1992, Praha) vystudoval pražskou konzervatoř a od roku 2012 je členem České filharmonie, kde hrál pod vedením proslulého dirigenta Jiřího Bělohlávka. Holandské publikum zaujal už během turné po Nizozemsku v roce 2015 v rámci projektu The International Hollad Music Sessions, během něhož vystupoval mimo jiné i v amsterodamském Concertgebouw.

Miroslav Sekera (1975, Praha) též absolvoval pražskou konzervatoř, zvítězil v řadě domácích i zahraničních klavírních soutěžích, mimo jiné ve významné rakouské soutěži International Brahms Competition.

Spolupořadatelem únorového koncertu, který se uskutečnil na rezidenci velvyslankyně ČR v Haagu, byly The International Holland Music Sessions (TIHMS).

 

06.03.2018 Křest knihy Jaroslava Rudiše Het volk boven v Groningenu

V úterý 6. března představil český spisovatel Jaroslav Rudiš (1972) v Hampshire Hotel – Groningen Centre překlad své novely Národní třída (Het volk boven). Rozhovor s autorem, jenž byl od února do června na literární stáži v amsterodamském výzkumném ústavu NIAS při Královské akademii věd, vedl Guido Snel, docent moderní evropské literatury na Amsterodamské univerzitě. Křest pořádalo České centrum Rotterdam ve spolupráci s honorárním konzulátem v Groningenu, nakladatelstvím Nobelman, Českým literárním centrem (ČLC) a Moravskou zemskou knihovnou (MZK).

Jaroslav Rudiš, jenž slaví úspěch nejen v ČR, ale i v Německu, představil v březnu v Nizozemí svou knihu Národní třída, která je druhým Rudišovým titulem v nizozemském překladu. Před dvěma lety, v roce 2016, autor pokřtil na stejném místě nizozemskou verzi svého románu Konec punku v Helsinkách (Het einde van de punk in Helsinki). Obě knihy vydalo groningenské nakladatelství Nobelman v překladu Edgara de Bruina.

 

12.03. – 15.04.2018 Výstava 12 světů v Groningenu


Česká ilustrace knížek pro děti má dlouhou a bohatou tradici. V rámci oslav stého výročí založení republiky pořádá České centrum Rotterdam výstavu českých ilustrací pro děti – přesněji řečeno pro milovníky tohoto žánru bez věkového omezení. Dvanáct úspěšných českých výtvarníků a ilustrátorů představilo to nejlepší ze své knižní tvorby pro děti. Nejde přitom jen o kombinaci slova a obrazu, ale i o práci s jinými médii: s filmem, performancí, hudbou, divadlem a fotografií.

25. března se v rámci programu výstavy konal workshop, kde se návštěvníci mohli seznámit s českými hrdiny obrázkových knížek a vyzkoušet si ilustrování na vlastní kůži.

Vystavující ilustrátoři: David Böhm, Pavel Čech, Dan Černý, Lucie Dvořáková, Renáta Fučíková, Vendula Chalánková, Lucie Lomová, Galina Miklínová, Petr Nikl, Jaromír Plachý a Vhrsti.  

 

16.03. – 28.10.2018 Odkaz Jana Amose Komenského; zrození Československa


Od 16. března do 28. října pořádalo České centrum ve spolupráci s Muzeem J. A. Komenského v Naardenu, v Praze, v Uherském Brodě a v Přerově soubornou výstavu o vzniku samostatného Československa a o roli, kterou v tom sehrál odkaz J. A. Komenského.

Doprovodný program výstavy tvořil přednáškový cyklus z moderních československých dějin věnovaný například pražskému jaru či Chartě 77. Cyklus zahájil 25. března Hans van der Linde přednáškou na téma „Odkaz J. A. Komenského“. Další přednášky se konaly  22. dubna, 27. května, 26. srpna, 23. září a 28. října.

 

06.04.2018 - 31.05.2018 Výstava Založení Československa 1918


U příležitosti stého výročí vzniku samostatného Československa představilo České centrum Rotterdam ve spolupráci s Velvyslanectvím ČR v Haagu a zastoupením CzechTourism Benelux  výstavu „Založení Československa 1918“, která se konala v Evropském domě (Huis van Europa) v Haagu.

Výstava nabídla stručný a přístupný tematický přehled událostí v Československu v globálním kontextu historie 20. století. Návštěvníci se seznámili s milníky tohoto chaotického a nejistého období prostřednictvím příběhů politických protagonistů, jako jsou zakladatelé státu Tomáš Garrigue Masaryk, Edvard Beneš a Milan Rastislav Štefánik. Součástí výstavy byly taktéž  vrcholy československé vědy a kultury.

 

24.04.2018 - 31.07.2018 Výstava 12 světů v Haagu


Česká ilustrace knížek pro děti má dlouhou a bohatou tradici. V rámci oslav stého výročí založení republiky pořádá České centrum Rotterdam výstavu českých ilustrací pro děti – přesněji řečeno pro milovníky tohoto žánru bez věkového omezení. Dvanáct úspěšných českých výtvarníků a ilustrátorů představilo to nejlepší ze své knižní tvorby pro děti. Nejde přitom jen o kombinaci slova a obrazu, ale i o práci s jinými médii: s filmem, performancí, hudbou, divadlem a fotografií.

Vystavující ilustrátoři: David Böhm, Pavel Čech, Dan Černý, Lucie Dvořáková, Renáta Fučíková, Vendula Chalánková, Lucie Lomová, Galina Miklínová, Petr Nikl, Jaromír Plachý a Vhrsti.  

Po svém vystavení v Groningenu se expozice 12 světů přesunula do Haagu.

 

12.05.2018 Pražské jaro a promítání filmu O slavnosti a hostech


Ve spolupráci s Českým centrem proběhly  12. a 13. května zvláštní filmové pořady o roce 1968 v Československu.

V pátek 12. května se konala multimediální talkshow o pražském jaru, kdy večer moderoval český spisovatel Jaroslav Rudiš, a jeho hosty byly Michal Bregant, ředitel Národního filmového archivu, a Jan Novák, spisovatel a filmový producent. O hudební doprovod se postaral přední český folkový zpěvák Thom Artway (letošní český zástupce na legendárním budapešťském festivalu Szíget). Na programu byly různé krátké filmy a historické filmové fragmenty a celý večer vyvrcholil filmem Jana Němce „O slavnosti a hostech“.

03.06.2018 Křest nizozemského překladu knihy Marka Šindelky „Únava materiálu“ (Materiaalmoeheid)


V neděli 3. června v prostorách spolku Haagse Kunstkring měli návštěvníci možnost poslechnout si rozhovor mezi  českým spisovatelem Markem Šindelkou a jeho překladatelem Edgarem de Bruinem o románu Únava materiálu, který vyšel v nakladatelství Das Mag.

Debaty se zúčastnil také překladatel Kees Mercks, který přiblížil úlohu literatury a československých spisovatelů v předvečer pražského jara 1968. Členové spolku Kunstkring herečka Tatiana Radier a dramaturg Rob Scholten navíc jeho vystoupení doplnili přednesem z díla Václava Havla a básníků Jaroslava Seiferta a Miroslava Holuba. Celý program uváděl historik Pim Reinders, taktéž člen spolku Kunstkring.

 

13.06.2018 Křest knihy Jaroslava Rudiše Národní třída (Het volk boven) v Amsterdamu


Ve středu 13. června představil Jaroslav Rudiš (1972) v amsterodamském Goethe-Institutu nizozemský překlad své novely Národní třída. O literární i divadelní tvorbě a hudbě s ním hovořil Guido Snel, docent moderní evropské literatury na Amsterodamském univerzitě.

Het volk boven je druhým Rudišově titulem, který vyšel v nizozemském překladu. V roce 2016 se holandskému publiku představil románem Het einde van de punk in Helsinki (Konec punku v Helsinkách) a sklidil za něj příznivé recenze. Het volk boven vydalo, stejně jako předchozí titul, nakladatelství Nobelman v překladu Edgara de Bruina. Diváci si mohli knihu hned na místě zakoupit a nechat si ji přímo autorem podepsat.

 

15.06.2018 Fashionclash 2018


Již po několikáté podpořilo ČC Rotterdam účast českých návrhářů na každoročním festivalu módy a designu Fashionclash v Maastrichtu, jehož téma pro rok 2018 bylo Fashion My Religion. Po loňském úspěchu se vrátila Michaela Čapková s kolekcí ze svého projektu Power of identity – Memory fashion message, která vznikla ve znamení stoletého výročí založení Československa. Přehlídku Čapkové zahájilo taneční vystoupení Andrey Vykysalé Benkové.

 

 

 

 

09.07.2018 Koncert: Uvira/Bruno/Hafizi trio


Společně s Českou ambasádou v Haagu zorganizovalo ČC Rotterdam jazzový koncert tria Uvira/Bruno/Hafizi, jež založil mladý český klavírista a skladatel Jan Uvira v roce 2015 v Rotterdamu. Jan Uvira studoval obor jazzový klavír na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze a později na Hudební akademii Karola Szymanowského v Katovicích (Polsko). V roce 2015 absolvoval výměnný studijní pobyt na rotterdamské Vysoké umělecké škole Codarts. Druzí dva členové tria, bulharský bubeník Martin Hafizi a italský kontrabasista Alessio Bruno, jsou taktéž  studenty rotterdamské Codarts.

 

01.11.2018 – 15.12.2018 Výstava 12 světů v Beverwijku


Již třetí uvedení přehlídky české knižní ilustrace. Po své prezentaci v Groningenu a v Haagu se výstava přesunula do grote kerk v Beverwijku, kde dvanáct úspěšných českých výtvarníků a ilustrátorů představilo to nejlepší ze své knižní tvorby pro děti. Vystavující ilustrátoři: David Böhm, Pavel Čech, Dan Černý, Lucie Dvořáková, Renáta Fučíková, Vendula Chalánková, Lucie Lomová, Galina Miklínová, Petr Nikl, Jaromír Plachý a Vhrsti.  

 

 

 

03.11.2018 Sympozium 1918: Europa op de schop (Přebudování Evropy)


V sobotu 3. listopadu pořádala katedra ruských a slovanských studií Amsterodaské univerzity (UvA) ve spolupráci s ČC Rotterdam a Českou ambasádou v Haagu sympozium o změnách v Evropě během roku 1918. Hlavními tématy sympozia byly rozpad habsburské monarchie, vzkříšení starých a vznik nových států – Polska, Československa a Království Srbů, Chorvatů a Slovinců – a důsledky tohoto vývoje pro slovanské jazyky a kultury ve střední Evropě.

Při této příležitost byl také vyhlášen vítěz překladatelské soutěže textů Mileny Jesenské, pořádané ke stému výročí založení Československa.

 

07.11.2018 - 11.11.2018 Eastern Neighbours Film Festival: Skřivánci na niti & Václav Neckář


V rámci festivalu Eastern Neighbours Film Festival 2018 mělo holandské publikum možnost shlédnout promítání snímku Skřivánci na niti Jiřího Menzla, který byl vybrán jako závěrečný film festivalu pro neděli 11. listopadu. Jako speciální host se představil sám Václav Neckář, jenž se po promítání zúčastnil Q&A diskuze. Zájemci se navíc mohli osobně setkat s panem Neckářem na nedělním informálním brunchi.

Během festivalu byly také promítány dvě další české koprodukce: Occupation 1968 a The Trial: The State of Russia VS Oleg Sentsov.

 

17.11.2018 Přednáška Tomáše Vrby v Beverwijku


V sobotu 17. listopadu se Tomáš Vrba, docent pražské New York University a signatář Charty 77, představil v Grote Kerk v Beverwijku, kde prezentoval svůj osobní pohled na „zemi v srdci Evropy“.

 

 

 

 

Filmový klub

V letošním roce se program filmového klubu taktéž nesl ve znamení stého výročí vzniku Československé republiky, a tudíž publikum mělo možnost shlédnout vrcholná díla české a československé kinematografie. Každý film byl k tomu navíc vždy uveden zvláštním hostem.

14.02.2018 Filmový klub - Vrchní, prchni!

Promítání oblíbené filmové komedie z dílny autorské dvojice Svěrák a Smoljak „Vrchní, prchni!“. Snímek představil náš bývalý kolega Filip Bloem.

 

 

 

 

 

 

09.05.2018 Filmový klub - Žert


Promítání snímku Žert Jaromila Jireše podle stejnojmenného románu Milana Kundery uvedla Jana Beranová, která pod názvem De Grap přeložila románovou předlohu Milana Kundery do nizozemštiny.

 

 

 

 

 

05.06.2018 Filmový klub - Unlimited Space: Ikarie XB-1


Ve spolupráci s Technickou univerzitou Delft a delftským klubem Filmhuis Lumen uvedlo ČC Rotterdam v úterý 5. června toto klasické vědeckofantastické dílo československé kinematografie jako zahajovací snímek festivalu vesmírných filmů v rámci „Sizzling Summer of Space“.

 

05.09.2018 Filmový klub - Rozmarné léto


Zářijový filmový klub proběhl v Goethe-Institutu v Amsterodamu, kde představil snímek Jiřího Menzela „Rozmarné léto“ podle knihy Vladislava Vančury. Promítání uvedl Kees Mercks, jehož nizozemský překlad této knihy vyšel v roce 2017.

 

 

 

Další informace o akcích všech Českých center najdete zde.

Místo konání:

Westersingel 9
3014 GM Rotterdam
Nizozemí

Datum:

Od: 1.1.2018
Do: 31.12.2018

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala