Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

15.5.2018 20:00

Noc evropské literatury: Leeuwarden

Každoroční Noc evropské literatury se letos bude konat dvakrát: v Amsterodamu a v Leeuwardenu. V úterý 15. května zavítá Noc evropské literatury do Leeuwardenu, Evropského hlavního města kultury 2018. Českou literaturu bude už podruhé reprezentovat Jaroslav Rudiš. A jako třešnička na dortu: v Leeuwardenu uvítáme zvláštního hosta, fríského spisovatele Elmara Kuipera, představitele místní literatury.

Jaroslav Rudiš (1972) je spisovatel, muzikant, dramatik a novinář. Studoval germanistiku, historii a žurnalistiku na Technické univerzitě v Liberci, UK v Praze a na berlínské Svobodné univerzitě. Debutoval v roce 2002 románem Nebe pod Berlínem, který vzbudil ohlas u českých i německých čtenářů. Když byl Rudiš v roce 2014 hostem amsterodamské Noci evropské literatury poprvé,  jeho knihy ještě nebyly dostupné v nizozemštině. Teď, o necelé čtyři roky později, jsou v nizozemštině k dispozici dokonce dva jeho tituly – v roce 2016 vydalo nakladatelství Nobelman v překladu Edgara de Bruina Konec punku v Helsinkách (Het einde van de punk in Helsinki) a letos novelu Národní třída (Het volk boven). Obě knihy se dočkaly v nizozemských médiích příznivého přijetí.

Dále účinkují: Dana Grigorcea (Švýcarsko), Costas Gouliamos (Kypr), Svealena Kutschke (Německo), Robert Elekes (Rumunsko), Mustafa Kör (Belgie), Marie Angular (Nizozemsko), Jan Carson (Velká Británie), Marius Burokas (Litva) a Giorgio Montefoschi (Itálie).

Každoročním úkolem účastníků Noci evropské literatury je napsat esej na vybrané univerzální téma – letos to bude „čas“. Své eseje představí během programu. Večer moderuje a s autory promlouvá Guido Snel, autor, překladatel a docent Evropských studií na Amsterodamské univerzitě.

Foto: Suhaila Sahmarani

Místo konání:
Prinsentuin 1, 8911 DE Leeuwarden, Leeuwarden
Datum:

15.5.2018 20:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala