Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

10.5.2017

Noc Literatury 2017 - Kateřina Tučková

Ve středu 10. května pořád EUNIC v prostorách vlámského kulturního střediska Brakke Grond v Amsterodamu každoroční Noc evropské literatury. Českou literaturu letos zastupuje Kateřina Tučková.

Co znamená „doma“ v dnešním vícejazyčném světě? Pokusíme-li se někomu vysvětlit, co to slovo v našem jazyce znamená, vstoupíme tím do labyrintu chodeb, které nevedou nutně k cíli. Spisovatelé a básníci z celé Evropy vyprávějí během Noci evropské literatury o své představě „domova“ a o tom, jak by ji vyjádřili v cizím jazyce. Který jazyk by pro ně byl k vyjádření nejvhodnější?

Účastníci na to téma napsali esej, povídku či báseň. EUNIC navázal spolupráci s literárním časopisem Terras a výsledek, číslo 12 Catacomben, představí během Noci evropské literatury. Večerem provází Guido Snel, spisovatel, překladatel a docent evropských studií na Amsterodamské univerzitě, součástí programu jsou rozhovory se všemi autory. Vlámská výtvarnice Sarah Yu Zeebroek bude dění na jevišti živě ilustrovat.  

Kateřina Tučková (Brno, 1980) vyrůstala na moravském venkově, ale od středoškolských let studovala v Brně. Na Masarykově univerzitě vystudovala dějiny umění a bohemistiku, v roce 2014 získala doktorát na UK v Praze. Upozornila na sebe románem Vyhnání Gerty Schnirch (2009), v němž zpracovává osudy brněnských Němců, ale zejména její další kniha Žítkovské bohyně (2012, úryvek v nizozemském překladu Keese Merckse vyšel v TSL č. 71) se stala bestselerem a získala různé literární ceny (např. Cenu Josefa Škvoreckého, Magnesii Literu, Českou knihu). Je přeložena do několika jazyků – mimo jiné do němčiny. Kromě psaní působí Tučková jako kurátorka. 

Foto: cc Votjěch Vlk 

Místo konání:
De Brakke Grond, Amsterdam
Datum:

10.5.2017

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala