Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

16.4.2016 15:00 - 16.5.2016

Fotografové války

V sobotu 16. dubna bude v kostele Grote Kerk v Beverwijku zahájena výstava „Fotografové války“. Výstava představí obraz první světové války očima tří českých vojáků: Jana Myšičky, Gustava Brože a Jendy Rajmana. Jejich nedávno objevené fotografie působivě zobrazují každodenní vojenský život. V průběhu konání výstavy se uskuteční projekce filmu Epochální výlet pana Třísky do Ruska.

Výstavu zahájí v sobotu 16. dubna v 15 hodin paní Jana Reinišová, velvyslankyně České republiky v Nizozemsku, a radní Cecilia van Weel. Srdečně vás zveme.

Vstup zdarma. Otevírací doba: pondělí, středa-pátek od 16 do 21 hodin, o víkendu od 13 do 18 hodin. V úterý zavřeno.

Výstava Fotografové války představuje tři z pěti velkých českých fotografů, vojáků rakousko-uherské armády, o jejichž kolekcích negativů a fotografií se nevědělo téměř 90 let. Jde vpravdě o světový objev, neboť dějiny fotografie znají pramálo konkrétních jmen fotografů z 1. světové války, natož nějaké jejich ucelené dílo. Proto jsou soubory českých vojáků-fotografů naprosto jedinečnými. Díky několika šťastným okolnostem se dostal kurátor výstavy Jaroslav Kučera ke stovkám skleněných a planfilmových negativů Gustava Brože a Jana Myšičky. Poté mu přinesl desítky malých pohlednicových fotografií Rajmanův vnuk Pavel Hančar.

Gustav Brož
Jeho jméno bylo identifikováno z několika fotografií a podrobných zápisků, které si fotograf vedl o všech fotografovaných událostech. Brož začínal válčit na italské frontě a pak byl přesunut na východ, na ruskou frontu, odkud je také většina jeho vynikajících snímků. Poté v polovině roku 1916 dezertoval do Ruska. Snímky V naší kuchyni, Skok sanitního psa, Polní udírna a mnoho dalších fotografií už nyní patří k pokladům české i světové fotografie. 

Jan Myšička
Neuvěřitelný soubor stovek negativů a kopií Jana Myšičky, pečlivě uspořádaných a popsaných, uchovával přes třicet let na půdě učitel Josef Bohuňovský, který je dostal od jediné Myšičkovy dcery, paní Mohelské. Myšička působil v maďarském Egeru a také na italské frontě, kde byl dvakrát raněn. 

Jenda Rajman
V případě Jendy Rajmana jde o unikátní kolekci fotografií, negativy se nedochovaly. Rajman celou válku působil ve vojenském špitálu v Podmelci, dnešním Slovinsku, a fotografoval tam každodenní život. Hrůzy války viděl zblízka, když byli přiváženi zmrzačení vojáci z první linie. Na jednom snímku je na noze vojáka popis 50 000. raněný… Jde o naprosto unikátní snímky - např. operace hlavy v polních podmínkách, fotografie kolony sanitek nebo pohled na raněné vojáky do špitálu, který byl zřízen v zabrané truhlářské firmě.

 

Místo konání:
Soest
Datum:

Od: 16.4.2016 15:00
Do: 16.5.2016

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala