Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

5.6.2018 19:30

Filmový klub: Unlimited Space: Ikarie XB-1

Po krátké zastávce v Rotterdamu se náš filmový klub opět vydává na cesty. Ale ne daleko! Ve spolupráci s Technickou univerzitou Delft a delftským klubem Filmhuis Lumen uvádíme v úterý 5. června od 19.30 klasické vědeckofantastické dílo československé kinematografie 'Ikarie XB-I'.

Zdá se, že tvůrci známých vesmírných filmů jako 2001: A Space Odyssey, Solaris či televizního seriálu Star Trek se museli inspirovat československým vědeckofantastickým filmem z roku 1963, který v anglicky dabované verzi s názvem Voyage to the End of the Universe krátce běžel v USA. Originál Ikarie XB-1 v režii Jindřicha Poláka byl však pro západní publikum dlouhou dobu nedosažitelný. Až v roce 2006 byli příznivci vědeckofantastického žánru za dlouhé čekání odměněni verzí na dvd, což v roce 2016 ještě završila restaurovaná digitální kopie ve formátu cinemascope, která byla uvedena na filmovém festivalu v Cannes.

Ve druhé polovině dvaadvacátého století se vydá kosmická loď s vědeckou posádkou na cestu ke vzdáleným planetám, aby pátrala po jiných živých bytostech. Astronauti se chovají, jako by ještě byli na Zemi (večírky s tancem!), avšak objev vyvražděné kosmické lodi a nebezpečné záření tmavé hvězdy způsobí zdržení a atmosféra začne být zlověstná. Divácký zážitek umocňují dekorace ve stylu pop-artu z šedesátých let a tehdy inovativní elektronická filmová hudba.

Toto klasické dílo československé kinematografie uvádí Filmhuis Lumen v Delftu v úterý 5. června od 19.30 hodin jako zahajovací snímek festivalu vesmírných filmů v rámci „Sizzling Summer of Space“ (bližší informace na www.sizzlingsummerofspace.nl a www.filmhuis-lumen.nl ).  

Text: Filmhuis Lumen
Foto: NFA


Ikarie XB – 1 | Československo |1963 | Jindřich Polák | 88 min.
Hrají : Zdeněk Štěpánek, Radovan Lukavský, Dana Medřická, Miroslav Macháček a František Smolík.

Akce se koná v rámci projektu 1918-2018.


Místo konání:
Filmhuis Lumen, Doelenplein 5, 2611 BP Delft
Datum:

5.6.2018 19:30

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala