Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

18.3.2018

Gein Cultuur Groningen

V neděli 18. března se v groningenském Mennohuisu už popáté koná přehlídka s názvem Gein Cultuur Groningen věnovaná židovské kultuře. Odpolední program nabídne ve spolupráci s Českým centrem i dva české filmy.

Program se dělí na několik sekcí, v jejichž rámci si můžete z nabízených dílen, přednášek a vystoupení vybrat podle vlastního zájmu. Důležitá poznámka: zmíněné české filmy jsou součástí dvou různých sekcí. Vstupné: €10 (pouze platby v hotovosti)

Na sever

Říjen 1939. Skupina osmdesáti českých náctiletých odjíždí na sever. Jsou bez rodičů, mohou se spolehnout jen jeden na druhého, a tak začíná jejich velké dobrodružství. Válečná léta prožijí v relativně klidném Dánsku, po válce se vrátí do vlasti a začnou nový život. Svůj příběh teď vyprávějí po více než sedmdesáti letech. Scénář napsala novinářka Judita Matyášová a vychází z příběhu, který objevila v roce 2010 a popsala v knize Přátelství navzdory Hitlerovi. V roce 2013 za ni získala Cenu Arnošta Lustiga.

2015 | Izrael, ČR | režie: Nataša Dudinski, scénář: Judita Matyášová |89 min.

Hanin kufřík

Skutečný příběh dvou dětí, bratra a sestry, které vyrůstaly v předválečném Československu, a hrůzy, které pak zažily pro svůj židovský původ. Film vychází ze stejnojmenné knihy Karen Levinové, přeložené do více než čtyřiceti jazyků. Při líčení životních osudů Jiřího a Hany Bradyových ve 30. a 40. letech 20. století film kombinuje prvky dokumentu a hraného filmu. Rámec tvoří současný příběh japonské učitelky Fumiko Išioka a jejích žáků, kteří se snaží vypátrat tajemství Hany Bradyové na základě kufříku s jejím jménem zachovaného v Osvětimi.

2009 | Kanada, ČR, Německo | režie: Larry Weinstein | 93 min.

Letáček s úplným programem si můžete stáhnout zde:

 

FOTO © MIMESIS FILM

 

Místo konání:
Mennohuis Doopsgezindekerk, Oude Boteringestraat 33, Groningen
Datum:

18.3.2018

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala