Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

26.4.2018 - 13.5.2018

68: You Say You Want a Revolution

Amsterodamské filmové muzeum EYE se od 26. dubna po tři týdny věnuje roku 1968, zejména událostem v USA v souvislosti s válkou ve Vietnamu, studentským protestům v Paříži a samozřejmě československému pražskému jaru. Na programu nejsou jen filmy z tohoto roku nebo snímky s tematikou roku 1968, ale i celá škála vystoupení s živou hudbou a besedami.

1968: This Is Just a Beginning (26. dubna, 19.15 hodin)

Historik a bývalý zaměstnanec Českého centra Filip Bloem přednese během zahajovacího večera úvod o situaci v Československu. Duch května 1968 ožije ten večer ve filmech a v hudbě skupiny The Silverfaces. Situaci v Paříži a v Mexiku přiblíží novinář Roel Janssen, o událostech v USA promluví novinářka a ředitelka John Adams Institute Tracy Metz.

Bližší informace o programu a vstupenkách najdete zde.

 

Pražské jaro + O slavnosti a hostech (12. května, 19.15 hodin)

Ve spolupráci s Českým centrem proběhnou 12. a 13. Května zvláštní filmové pořady o roce 1968 v Československu. V pátek 12. května se koná multimediální talkshow o pražském jaru. Večer moderuje český spisovatel Jaroslav Rudiš, jeho hosty budou Michal Bregant, ředitel Národního filmového archivu, a Jan Novák, spisovatel a filmový producent. O hudební doprovod se postará přední český folkový zpěvák Thom Artway (letošní český zástupce na legendárním budapešťském festivalu Szíget). Na programu jsou různé krátké filmy a historické filmové fragmenty, večer uzavře film Jana Němce O slavnosti a hostech.

Poklidný piknik skupiny měšťáckých přátel naruší několik komisních úředníků. Vetřelci začnou účastníky pikniku hravě týrat a ponižovat, aby si je podrobili. Rozvine se podivná a zlovolná mocenská hra, která ohledává hranice tolerance a při níž se odhalí pochybná identita všech zúčastněných.

Tento druhý celovečerní film Jana Němce způsobil v československých vládních kruzích rozruch, protože ve studii utlačování a poníženosti viděli kritiku komunismu a svých totalitních zájmů. Film byl proto zakázán, uvedení se dočkal až o dva roky později, během krátkého období pražského jara. Němec tím získal pověst opozičníka a stala se z něj persona non grata. Politické aspekty tohoto brilantního, absurdního příběhu jsou nesporné, jde tu však o mnohem víc: je to nadčasová alegorie lidské povahy a touhy po uplatňování moci jakožto opaku svobody. V epizodních rolích tu uvidíme mimo jiné spisovatele Josefa Škvoreckého s manželkou Zdenou Salivarovou či filozofa Jiřího Němce s manželkou Danou Němcovou, kteří se od 70. let zařadili k významným disidentům.     

 

O slavnosti a hostech| Československo |1966 | Jan Němec | 70 min.

Hrají:  Ivan Vyskočil, Jan Klusák, Jiří Němec, Pavel Bošek, Karel Mareš, Evald Schorm, Jana Prachařová a další.

Bližší informace o programu a vstupenkách najdete zde.

Nesnesitelná lehkost bytí (13. května, 19.30 hodin)

V sobotu 13. května uvede EYE film Philipa Kaufmana Nesnesitelná lehkost bytí (The Ubearable Lightness of Being). Filmová adaptace stejnojmenného románu Milana Kundery o mladém lékaři (Daniel Day-Lewis) v době pražského jara 1968 v následujícím období tzv. normalizace. Režisér Philip Kaufman protkává protagonistovu vášeň ke dvěma ženám (Lena Olin, Juliette Binoche) s filozofickými úvahami o lásce. Film uvede Jana Beranová, nizozemská překladatelka tohoto Kunderova román.


The Unbearable Lightness of Being | USA | 1988 | Philip Kaufman | 171 min. 

Bližší informace o programu a vstupenkách najdete zde.

Foto: © Josef Koudelka/Magnum Photos

 

Místo konání:
EYE Amsterdam
Datum:

Od: 26.4.2018
Do: 13.5.2018

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala