Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

12.5.2018 19:15

Pražské jaro + O slavnosti a hostech

Ve spolupráci s Českým centrem proběhnou 12. a 13. Května zvláštní filmové pořady o roce 1968 v Československu. V pátek 12. května se koná multimediální talkshow o pražském jaru. Večer moderuje český spisovatel Jaroslav Rudiš, jeho hosty budou Michal Bregant, ředitel Národního filmového archivu, a Jan Novák, spisovatel a filmový producent. O hudební doprovod se postará přední český folkový zpěvák Thom Artway (letošní český zástupce na legendárním budapešťském festivalu Szíget). Na programu jsou různé krátké filmy a historické filmové fragmenty, večer uzavře film Jana Němce O slavnosti a hostech.

Poklidný piknik skupiny měšťáckých přátel naruší několik komisních úředníků. Vetřelci začnou účastníky pikniku hravě týrat a ponižovat, aby si je podrobili. Rozvine se podivná a zlovolná mocenská hra, která ohledává hranice tolerance a při níž se odhalí pochybná identita všech zúčastněných.

Tento druhý celovečerní film Jana Němce způsobil v československých vládních kruzích rozruch, protože ve studii utlačování a poníženosti viděli kritiku komunismu a svých totalitních zájmů. Film byl proto zakázán, uvedení se dočkal až o dva roky později, během krátkého období pražského jara. Němec tím získal pověst opozičníka a stala se z něj persona non grata. Politické aspekty tohoto brilantního, absurdního příběhu jsou nesporné, jde tu však o mnohem víc: je to nadčasová alegorie lidské povahy a touhy po uplatňování moci jakožto opaku svobody. V epizodních rolích tu uvidíme mimo jiné spisovatele Josefa Škvoreckého s manželkou Zdenou Salivarovou či filozofa Jiřího Němce s manželkou Danou Němcovou, kteří se od 70. let zařadili k významným disidentům.     

O slavnosti a hostech| Československo |1966 | Jan Němec | 70 min.

Hrají:  Ivan Vyskočil, Jan Klusák, Jiří Němec, Pavel Bošek, Karel Mareš, Evald Schorm, Jana Prachařová a další.

Bližší informace o programu a vstupenkách najdete zde.

 

Foto: © Josef Koudelka/Magnum Photos

Místo konání:
EYE filmmuseum, IJpromenade 1, 1031 KT Amsterdam
Datum:

12.5.2018 19:15

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala