Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

15.11.2014 - 16.11.2014

'89 - Civil Courage. Revolution. Democracy. Europe.

O víkendu 15. a 16. listopadu se amsterodamské diskusní středisko De Balie věnuje 25. výročí zrušení železné opony. Na programu je m.j. dokumentární film Občan Havel a vystoupení českých hostů Karla Schwarzenberga, Tomáše Sedláčka a Jana Macháčka. Prostřednictvím Českého centra můžete na některé části programu získat slevu.

Podrobný přehled všech pořadů:  www.debalie.nl/uitgelicht/festival-89Pokud při objednávání vstupenek uvedete kód 89-DeBalie, dostanete slevu. 

Program

Sobota 15. listopadu

12.30 Občan Havel  (ČR 2007), režie: Miroslav Janek a Pavel Koutecký, 119 minut. V českém znění s anglickými titulky.

Proslulý dokumentární film o disidentovi a prezidentovi Václavu Havlovi.

15.30 The Power of the Powerless (Moc bezmocných) Debata o tom, co se stalo s ideály roku 1989. Účastníci: Karel Schwarzenberg (1937), bývalý ministr zahraničí a před rokem 1989 významná opora československého disidentského hnutí na Západě. Jan Macháček (1965), signatář Charty 77 a člen legendární kapely The Plastic People of the Universe. Moderuje Yoeri Albrecht. S divadelními vstupy Waltera Barta (Wunderbauma). V angličtině.

18.00 Tripping with Zhirinovsky (Cestování s Žirinovským, Velká Británie 1995), režie: Paweł Pawlikowski, 45 min. Dokumentární film zachycuje ruského ultranacionalistického politika Vladimíra Žirinovského během plavby po Volze a cesty do New Yorku.

20.30 Who's Afraid of Democracy? Debata o nijak plynulém přechodu ke kapitalismu a demokracii, jímž prošly mnohé dříve komunistické země, a o napětí, které z toho vzniklo. S polským novinářem Slawomirem Sierakowskim, chorvatskou spisovatelkou Slavenkou Drakulić a maďarském sociologem Tiborem Dessewffym. Moderátor: Lousewies van der Laan. V angličtině.

Neděle 16. listopadu

11.00 Het Europese huwelijksbootje (Evropské manželství) Debata mezi bývalým nizozemským premiérem Ruudem Lubbersem a Egbertem Jacobsem, bývalým velvyslancem v NDR, o přibližování Východu a Západu, které předcházelo pádu železné opony. Moderátor: Roland Duong.

12.00 Ztohoven - Masterclass Art & Activism česká diverzně-umělecká skupina Ztohoven na sebe upozornila projekty jako hackování mobilů českých politiků nebo Občan K. – získání občanských průkazů s fotografiemi upravenými morphingem, který spojuje dva obličeje v jeden. Během této mistrovské dílny přiblíží společenskou roli umění a způsob, jak se za posledních 25 let změnila. V angličtině.

14.00 The fast lane to capitalism Joris Luyendijk hovoří s českým ekonomem Tomášem Sedláčkem o zavedení kapitalismu v bývalých komunistických zemích. Jaké poučení se dá z tohoto bouřlivého období odvodit? V angličtině.

16.30 Przypadek (Náhoda, Polsko 1987), režie: Krzysztof Kieślowski, 120 min. V polském znění s anglickými titulky. Film natočený v roce 1981 o tom, jak velkou roli hraje v lidském rozhodování náhoda. Zda hlavní hrdina Witek chytí vlak, bude mít zásadní vliv na jeho další život: vstoupí do strany, zapojí se do opozice, nebo se bude držet stranou.

20.00 Towards a new Wall? Čeká nás další studená válka? Debata o nejisté budoucnosti Ukrajiny. Účastníci: Volodymyr Kulyk, Oksana Forostyna, Mykola Riabchuk en Kateryna Botanava. Moderuje Mirthe Frese a Bahram Sadeghi.

Současně bude během víkendu k vidění výstava Images of a fall, s titulními stránkami evropských novin a politickými karikaturami Fritze Behrendta a Fritse Müllera z revolučního roku 1989.

Místo konání:
De Balie, Kleine-Gartmanplantsoen 10, 1017 RR Amsterdam
Datum:

Od: 15.11.2014
Do: 16.11.2014

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala