Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

30.9.2016 15:30 - 18:30

Introducing Famelab/Shakespeare Lives in Science

České centrum ve spolupráci se sdružením EUNIC nabídne v Rotterdamu 30. září 2016 přehlídku národních vítězů FameLab (mezinárodní soutěž British Council v popularizaci vědy na světě, která se snaží objevit nové vědce, kteří dokáží ostatním lidem během pouhých tří minut srozumitelně vysvětlit matematické nebo technické téma). Českou republiku zastupuje Eliška Selinger, vítězka soutěže FameLab 2016 v ČR, s prezentací "50 odstínů epigenomu", která přiblíží zájemcům epigenetiku. Dále se zúčastní národní vítězové z Německa, Španělska a Nizozemska.

 

Který vědec představí ve třech minutách nejlépe předmět svého výzkumu? O to jde v mezinárodní soutěži pro vědeckou komunikaci FameLab. V Rotterdamu se 30. září předvedou vítězové z různých zemí, mimo jiné Eliška Selinger, vítězka FameLab v ČR. Během tohoto odpoledne pořádaného rotterdamskou fakultní nemocnicí Erasmus MC a platformou zahraničních kulturních středisek Eunic Netherlands dále proběhne debata s názvem Shakespeare Lives in Science (Shakespeare žije ve vědě) mezi vědci a umělci o spřízněnosti kreativity, představivosti a vědy. Na závěr bude předána cena „Medische Inspirator“ udělovaná nizozemskou výzkumnou organizací lékařské péče ZonMw nejvíce inspirativní spolupráci mezi pacientem a výzkumným pracovníkem.

Za ČR se prezentace FameLab zúčastní Eliška Selinger. Působí na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze a v Biotechnologickém a biomedicínském centru Akademie věd a Univerzity Karlovy BIOCEV. V roce 2016 zvítězila v české soutěži FameLab s prezentací o epigenetice. FameLab pořádá British Council každoročně v desítkách zemí po celém světě.

Program

15.00     vstup do sálu

15.30     Introducing Famelab, uvádí Eldridge Labinjo, účastníci:

  • Dr. Marcia Goddard, neurovědy, Univerzita Leiden, vítěz Famelab Nizozemsko 2016
  • Dr. Hanzey Yassar, molekulární biologie, Helmholtz-Institut für Pharmazeutische Forschung, vítěz Famelab Německo 2016
  • Eliška Selinger, epigenetika, Univerzita Karlova, Praha, vítěz Famelab Česká republika 2016
  • Guido Santos, Universität Nürnberg-Erlangen, účastník Famelab Španělsko 2016

16.00     Shakespeare Lives in Science: ‘Can Shakespeare make you more creative?’ (Shakespeare žije ve vědě: „Může Shakespeare zvýšit vaši kreativitu?”)

Panelová diskuse, účastníci m.j.: Prof. Dr. Henning Tiemeier a Eldridge Labinjo. Moderátor: Dr. Emily Grossman

17.00    Předání ceny 'Medische Inspirator" organizace ZonMW

17.30    Občerstvení

18.30    Závěr

Vstup zdarma, registrace nutná

Pořádá Erasmus MC a Eunic Netherlands

 

Eliška Selinger je od stopáže 25:20. 

Místo konání:
Arminius, Museumpark 3, Rotterdam
Datum:

30.9.2016 15:30 - 18:30

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala