Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

29.4.2012 13:00 - 13:45

City2cities - Setkání: Zmeškal a Van Reybrouck

Mezi spisovateli Tomášem Zmeškalem a Davidem van Reybrouckem vzniklo velmi neočekávané spojení. Zmeškal je napůl českého a napůl konžského původu a před několika lety se vydal zpět do Konga hledat svého otce. Společnost mu na cestě dělal Van Reybrouck, v Holandsku tou dobou známý pro své povídky z oblasti Konga. Ulice Literatury, závěrečný happening literárního festivalu City2Cities, nabídne setkání těchto dvou mužů.

Otec Tomáše Zmeškala uprchl z Konga v roce 1959 během povstání v Kinshase. V Ghaně následně potkal člena hnutí za nezávislost, který ho podpořil k odjezdu do východoevropské země, odkud bude moci nezávislost v Kongu podporovat na dálku. Po příjezdu do Československa se uprchlý Konžan seznámil s Češkou, která mu po té porodila syna Tomáše. Uplynulo pár let a Tomášův otec se chtěl vrátit do Konga, matka byla ale proti, a tak se rozešli. Tomáš Zmeškal proto vyrůstal převážnou část svého dětství bez otce. Jeho matka mu o otci navíc vůbec nevyprávěla. Po její smrti se Zmeškal vydal do Konga svého otce hledat a najít tak své konžské kořeny.

Tomáš Zmeškal se loni se svým románem Milostný dopis klínovým písmem stal jedním z vítězů Ceny Evropské Unie za Literaturu. Kniha brzy vyjde i v nizozemském překladu Edgara de Bruina pod názvem Een liefdesbrief in spijkerschrijft.

Rozhovor s Tomášem Zmeškalem najdete zde: http://vimeo.com/35578962 (Anglicky).

Jazyk: Engels
Začátek: 13:00
Vstup s festival-pasem: € 16,00 / € 12,50 ( vč. Volného vstupu do muzeí)

Obrazový materiál Tomáš Zmeškal: Josef Chuchma

Pro více informací a vstupenky: www.city2cities.nl/evenementen/15

  

Místo konání:
C2C Spiegeltent, Korte Nieuwstraat 24 (op het plein), Utrecht
Datum:

29.4.2012 13:00 - 13:45

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala