Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

4.7.2020

Animayo a Česká centra přinášejí speciální přehlídku stop motion animace

Festival Animayo a České centra se spojily, aby připravily virtuální Czech Centres Animayo Stop Motion Special Edition festival věnovaný české stop motion animaci. V sobotu 4. července se umělci a odborníci z různých zemí postarají o nabitý program plný odborných přednášek, masterclass a projekcích klasických i současných perel této unikátní animační techniky. Stop motion, který má v České republice bohatou tradici, je technikou, při níž je objekt mezi jednotlivými záběry upravován a posouván o malé úseky tak, aby se na výsledném záznamu objevil souvislý pohyb. Nespočet možností je limitován jen umělcovou fantazií.

Česká republika byla a stále je jednou z evropských zemí, které můžeme nazývat velmocí stop motion animace. Ve světě má česká animace výbornou pověst, pravidelně se objevuje na mnoha mezinárodních festivalech a současná produkce krátkometrážních filmů jen potvrzuje její stále dobrou kondici.

V Nizozemí se těší zasloužené a trvalé pozornosti Jan Švankmajer i Pat a Mat, dva póly možností stop motion techniky.

Program speciální edice, kterou si pro tento rok připravil festival Animayo, bude zahrnovat přednášky a panely špičkových umělců věnujících se této technice. Těšit se můžete také na vybrané projekce klasické i současné stop motion animace, mezi kterými nebudou chybět reprezentanti prestižní pražské filmové školy FAMU.

Hosté, kteří vás provedou světem stop motion animace:

Daphne Rosenthal (Nizozemsko), vizuální umělkyně věnující se experimentální kinematografii

Tereza Brdečková (Česká republika), novinářka, filmová kritička, spisovatelka a scénáristka

Martin Vandas (Česká republika), producent stop motion filmů

Luca Raffaelli (Itálie), scénárista a odborník na komiks a animaci

Patricia Ortiz Martínez (Španělsko), umělkyně a režisérka animovaných filmů

Tami Berenstein (Izrael), režisérka animovaných a dokumentárních filmů, konceptuální umělkyně, animátorka a ilustrátorka

Daria Kashcheeva (Česká republika), režisérka animovaných filmů.

Chcete sledovat celý program v sobotu 4. července? Zaregistrujte se zdarma ZDE


Festival Animayo v minulosti divákům představil práce významných klasiků české animace jako například Jiřího Bárty, Jana Švankmajera, Jiřího Trnky, Karla Zemana i současnou tvorbu umělců Michaely Pavlátové, Jakuba Červenky, Galiny Miklínové či Anety Zábkové.

Na této speciální festivalové edici stop motion animace spolupracují Česká centra v Belgii, Španělsku, Francii, Řecku, Holandsku, Izraeli, Itálii a Rusku, spolu s Velvyslanectvími České republiky v Kolumbii, Španělsku a Itálii a také FAMU, NFA, Congo Film School a produkce Maur films.


 

 

Místo konání:
Datum:

4.7.2020

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala