Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Tiskové zprávy

Fashionclash 2016

Mezinárodní festival módního designu Fashionclash v Maastrichtu přivítá ve dnech 30. června až 3. července 2016 návrháře a umělce spjaté s módou a designem z celého světa.

Česká móda a design na Fashionclash Maastricht 2016!

 

Mezinárodní festival módního designu Fashionclash v Maastrichtu přivítá ve dnech 30. června až 3. července návrháře a umělce spjaté s módou a designem z celého světa. Prestižní multioborová platforma zprostředkuje setkání mladých a začínajících tvůrců ze všech odvětví: od textilního designu přes šperkařství či doplňky až po fotografii, film a tanec. Hlavním cílem Fashionclashe je propojit talent, různé disciplíny, kulturu a oslovit široké publikum skrze módu.

 

Letošní osmý ročník bude hostit i početnou delegaci českých designérů. Za podpory Českého centra v Nizozemsku se zde představí  Sofya Samareva, módní kolektiv dry milk of virgin mary a šperkařské sdružení UNOSTO - designéři, které si v rámci pražského festivalu designSUPERMARKET 2015 vybrali kurátoři a zakladatelé Fashionclash Nawie Kuiper a Branko Popovič. Dále do Maastrichtu zavítají Hana Frišonsová & Michaela Karásek Čejková, Petra Pitelková se značkou Petiteé, Roman Častulík, Pavlína Miklasová, Martina Martišková, Lucie Erban Marešová, tvořící pod značkou LEM a výrobci designových interiérových doplňků Fain Wood (vítěz Ceny návštěvníků designSUPERMARKET 2015).

 

„Mám velkou radost, že můžeme přivítat takové množství talentovaných designérů z České republiky.  Dokazuje to důležitost podpory talentovaných umělců a partnerství s designSUPERMARKETem a Czech Fashion Council, kterých si velmi ceníme“, říká Branko Popovič, jeden z kurátorů festivalu.  

 

České centrum začalo spolupracovat s Fashionclashem před necelými dvěma lety, kdy podpořilo cestu kurátorů a zakladatelů Fashionclash na designSUPERMARKET do Prahy. Zde se seznámili s českým designem a vybrali účastníky na loňský festival – Barboru Procházkovou, Sofyi Samarevu a tvůrce šperků Blueberies (Markéta Richterová a Zbyněk Krulich). Tak začala i spolupráce Fashionclashe a designSUPERMARKETU, jehož zástupci letos na oplátku opět zavítají do Maastrichtu, kde si osobně vyberou nizozemské návrháře, které pozvou do Prahy na designSUPERMARKET 2016. Díky této reciproční spolupráci mají designéři (vybraní v rámci designSUPERMARKETu 2015) na festivalu Fashionclash 2016 bezplatnou účast.

 

„Je skvělé, že se daří prostřednictvím spolupráce několika rozmanitých institucí a organizací opakovaně realizovat mezinárodní projekt, který může mít zásadní význam v profesním životě českých designérů. Jedná se o naplnění základní filozofie našeho festivalu“, doplňuje Darina Zavadilová, kreativní ředitelka designSUPERMARKETu.

 

Česká móda však měla v Maastrichtu své zastoupení i dříve. S velkým úspěchem se na minulých ročnících festivalu představily Hana Frišonsová, Petra Ptáčková, Jana Mikešová a Linda Zabílková, jména, která ve světě módy nejsou žádnými nováčky.

 

„Český módní design se právě díky účasti na této přehlídce začíná dostávat do zdejšího povědomí odborníků a veřejnosti. Letošní početné české zastoupení je nesmírným úspěchem, je to doposud největší česká účast na přehlídce tohoto druhu v Nizozemsku. Pro mladé návrháře je to ideální místo pro setkání a inspirace. Maastricht bude po čtyři dny ve znamení české módy a designu. Nizozemci, dychtiví po nových věcech, jsou v tomto ohledu vděčným publikem,“ říká Hana Schenková z Českého centra v Nizozemsku.

 

dry milk of virgin mary

Fashion kolektiv dry milk of virgin mary tvoří pět studentek módního designu Kateřina Hynková & Mia Jadrná & Eliška Knotková & Tereza Švolíková & Maria Nina Václavková.

„V kolekce oděvů a doplňků, kterou vezeme na Fashionclash, si hodně hrajeme se strukturami a haptickým povrchem. Baví nás konfrontovat tradiční řemeslné techniky a nové materiály. Používáme střihově čisté formy, které pokrýváme různými texturami, které samy vytváříme“,  upřesňuje Maria Nina Václavková za kolektiv dry milk of virgin mary. Tyto společné myšlenky interpretuje každá z designérek svým osobitým způsobem, což jako celek působí různorodě, ale harmonicky.

 

Sofya Samareva

Sofya Samareva bude v Maastrichtu, podobně jako loni, prezentovat originální pokrývky hlavy inspirované účesy. V letošním roce bude mít na festivalu již samostatnou přehlídku. Připravovaná premiérová kolekce se jmenuje Medieval Pajamas. Vychází z kontrastu soudobého uvolněného casual oblečení a škrobených až pitoreskních středověkých klobouků. Jednotlivé modely jsou inspirovány charakteristickým pohybem „oblékaní pyžama s rukama nad hlavou“, který symbolicky připomíná známé špičaté siluety gotických henninů.

 

UNOSTO

Sdružení UNOSTO vzniklo v roce 2011 jako platforma pro propagaci českého šperku a talentovaných šperkařů. Členy UNOSTO jsou šperkaři Markéta Richterová, Klára Šípková, Kateřina Řezáčová, Lucie Houdková, Alena Ehrenbergerová Hesounová, Karla Olšáková, Kateřina Matěchová, Martin Verner, Nastassia Aleinikava a kurátorka Tereza Vernerová Volná. Cílem skupiny je oživení debaty o současném šperku v domácím i zahraničním kontextu, a to zejména prostřednictvím výstav, workshopů a spolupráce s českými i zahraničními designéry nejen z oblasti šperku. Autorem vizuálního stylu UNOSTO je grafický designér Jan Kloss. Skupina má za sebou řadu výstav a prezentací v České republice i v zahraničí.

Festival se každým rokem rozrůstá a nabývá na popularitě. První ročník se konal před sedmi lety a od té doby se v rámci tohoto mezinárodního projektu prezentovalo více než 900 umělců ze 40 různých zemí. Letos se čtyřdenního festivalu zúčastní více než 100 módních návrhářů z 30 zemí 5 kontinentů. Tématem letošního ročníku je minulost jako inspirační zdroj (heritage). Připraven je bohatý program na mnoha místech v centru Maastrichtu. 26 designerů se představí v rámci své módní show. Návštěvníci zde dále najdou prodejní přehlídku, výstavy, fashiontalks, prezentace, přednášky, filmové představení či workshopy.  

 

 

Více informací:

 

Hana Schenková

pověřena řízením Českého centra

České centrum

Westersingel 9

3014 GM Rotterdam

010 – 225 1713

cchaag@czech.cz

http://hague.czechcentres.cz