Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Tiskové zprávy

Czech It Out: Věra Chytilová a její žáci v Amsterdamu

Sedmikrásky, krásky a odkaz Věry Chytilové. To jsou ústřední témata české filmové události v Amsterdamu, kterou na sklonku léta pořádá nizozemský filmový institut EYE ve spolupráci s Českým centrem v Nizozemsku. 31. srpna a 1. září se program s názvem Czech It Out zaměří na ranou tvorbu Věry Chytilové či novější díla režisérů Aramisova a Jitky Rudolfové, jejích nejvýraznějších žáků. Během promítání filmu Sedmikrásky vystoupí i hudební skupina Zuby nehty, doprovodného slova se ujme Michal Bregant, ředitel Národního filmového archivu.

Filmový institut EYE je renomované nizozemské centrum filmové kultury, které schraňuje širokou kolekci děl světové kinematografie – od nejstarších dochovaných filmů z 19. století až po nejnovější digitální produkci. Jeho sbírka čítá přes 40 000 titulů a patří tak k největším svého druhu v Evropě. Při příležitosti rozšíření své filmotéky o novou digitální verzi Sedmikrásek tak EYE připravil dvoudenní program věnovaný tvorbě a odkazu Věry Chytilové. Sedmikrásky, druhý celovečerní filmový počin „první dámy českého filmu“ z roku 1966, patří mezi nejzásadnější filmová díla české nové vlny. Ústřední dvojici silně stylizovaného filmu se surrealistickými prvky tvoří dívky Marie a Marie, které se vzepřou stávajícím poměrům a rozhodnou se být zkažené, protože i svět okolo nich je takový. Film je pravidelně zařazován do programu nizozemských filmových klubů i Českého centra, naposledy byl nizozemskému publiku představen například loni v Rotterdamu či letos v Delftu. Uvedení nové digitální verze v Amsterdamu je však výjimečné jak lokalitou, tak doprovodným programem.

Sobotní část programu s názvem „Daisies Daughters“ nabídne minipřehlídku filmů režisérky Jitky Rudolfové a režiséra Aramisova, v současné době nejvýraznějších studentů Chytilové. Tři vybrané krátko- a středometrážní snímky přímo či nepřímo navazují na Sedmikrásky, ať už tematicky či formálně. Nejvýrazněji je odkaz Chytilové možné spatřit ve studentském filmu Marta a Berta 26 Jitky Rudolfové o dvou neklidných dívkách, jenž sobotní kompilaci zahájí. Snímek byl uveden na mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary a v roce 2006 vyhrál festival FAMUfest. Úspěšnou festivalovou dráhu započal i režisér Aramisova, jenž se v Amsterdamu v interview s Michalem Bregantem představí osobně. Oba jeho snímky taktéž úspěšně pronikly na filmové festivaly: Cagey Tigers, studentský film o dvou nejlepších kamarádkách, které rozdělí láska k jednomu muži, získal zvláštní cenu poroty na slovenském Febiofestu a byl vybrán do kategorie Cinéfondation mezinárodního filmového festivalu v Cannes. I jeho druhý snímek Nora sa mi páči byl uveden na festivalech v zahraničí (Thajsko, Izrael či Taiwan) a na mezinárodním festivalu krátkých filmů v Riu de Janeiro obdržel dokonce cenu za nejlepší zahraniční příspěvek.

Večerní projekci Sedmikrásek uvede známá filmová kritička a novinářka Dana Linssen přispívající do největších nizozemských deníků. Promítání filmu ozvláštní živý koncert kapely Zuby nehty, jedné z mála výhradně ženských českých hudebních formací. Koncertní historie této otevřené a proměnlivé rockové skupiny sahá do osmdesátých let, v Nizozemsku vystoupí poprvé.

Neděle se zaměří na Věru Chytilovou – v dokumentu režisérky Jasminy Bralić-Blazević z roku 2004 Cesta - portrét Věry Chytilové, který na festivalu ART Film v Trenčíně získal Cenu za nejlepší dokument, se Chytilová divákům otevírá v takřka osobní zpovědi. Dokumentárně laděný je i vůbec první režisérčin počin Pytel blech. Nedávno zrestaurovaný snímek z dívčího internátu v komunistickém Československu na počátku šedesátých let Chytilová natočila ještě za studií na FAMU a patří k jejím méně uváděným dílům.

Nedělní program doplní před druhou projekcí Sedmikrásek Zoufalci, první celovečerní film Jitky Rudolfové.

Filmový svátek v EYE připravilo České centrum v Nizozemsku ve spolupráci s Národním filmovým archivem.

Hana Schenková, pověřena řízením Českého centra v Nizozemsku:

 „Projekt spojující klasiku české kinematografie se současným filmovým uměním ve filmovém muzeu EYE v Amsterodamu je tím nejlepším startem do nové kulturní sezóny. Pro České centrum je spolupráce s touto renomovanou institucí prestižní záležitost.“

Místo konání: EYE Film Institute, IJpromenade 1, 1031 KT Amsterdam, Nizozemsko

 

Více informací:

Hana Schenková

pověřena řízením Českého centra

 

České centrum

Westersingel 9

3014 GM Rotterdam

010 – 225 1713

cchaag@czech.cz

http://hague.czechcentres.cz