Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Všechny novinky

Pietní akt pro válečné československé piloty RAF v Pettenu

V úterý 17. října 2017 se v Pettenu uskutečnil pietní akt k 5. výročí odhalení památníku osádce bombardéru Wellington KX-B z 311. československé perutě RAF.

Letoun Wellington KX-B vracející se 28. prosince 1941 z náletu v Německu havaroval přibližně v polovině cesty mezi Nizozemskem a Anglií nad Severním mořem. Posádku tvořili první pilot – četař Alois Šiška, druhý pilot – četař Josef Tománek, navigátor – nadporučík Josef Mohr, radiotelegrafista – nadporučík Josef Ščerba, přední střelec – četař Pavel Svoboda a zadní střelec – četař Rudolf Skalický. Z uvedených přežili pouze Alois Šiška, Josef Ščerba a Pavel Svoboda.

Slavnosti se zúčastnili Jana Reinišová, velvyslankyně České republiky v Nizozemsku, Roman Bužek, velvyslanec Slovenské republiky v Nizozemsku, Hana Schenková, ředitelka Českého centra v Rotterdamu, starostka obce Petten (Schagen), zástupci armády a letectva České republiky, Nizozemska a Velké Británie a váleční veteráni. Čestným hostem byla paní Dagmar Johnson-Šišková, dcera jednoho z pilotů.

Po slavnostních projevech, kladení věnců a minutě ticha vzdali hold válečným hrdinům dva letouny L-159 ALCA z výcvikové letky, která nese název „Šiškova“.

Velké díky patří panu Roel Rijksovi z Pettenu a paní Dagmar Johnson-Šiškové, kteří mají velkou zásluhu na tom, že hrdinství pilotů neupadlo v zapomnění.