Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Všechny novinky

Jaroslav Rudiš - Cena literárních domů

15. března Jaroslav Rudiš jako vůbec první Čech v historii obdrží německou prestižní Cenu literárních domů (Preis der Literaturhäuser). Ocenění si autor románů Nebe pod Berlínem, Alois Nebel či Konec punku v Helsinkách převezme na lipském knižním veletrhu. K Ceně Jiřího Ortena a čtenářské ceně Magnesia Litera tak spisovateli přibude další literární ocenění, které dokládá jeho popularitu i za českými hranicemi.

Kromě toho, že je Rudiš prvním oceněným českým autorem, se jedná také o prvního autora, který cenu obdržel, přestože němčina není jeho rodným jazykem. Spisovatel, který žije již šestnáct let částečně v Berlíně, má v Německu a Rakousku širokou čtenářskou základnu. Všechny jeho knihy se dočkaly německého vydání a Rudiš je také autorem řady německých rozhlasových a divadelních her.

Kromě Německa má Rudiš blízký vztah i k Nizozemsku. V současné době zde tráví čas v rámci svého pětiměsíčního rezidenčního pobytu v The Netherlands Institute for Advanced Study in the Humanities and Social Sciences v Amsterodamu, kde pracuje na nové knize. V rámci svého pobytu v Nizozemsku představí jeden z nejpopulárnějších českých spisovatelů také nizozemský překlad své poslední knihy Národní třída, která by se měla v letošním roce dočkat filmové adaptace. Prezentace knihy a autorské čtení se bude konat 6. 3. 2018 v Groningenu. Spolupořadateli akce jsou nakladatelství Nobelman, Honorární konzulát ČR v Groningenu a agentura Pluh.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Foto: Suhaila Sahmarani