Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Všechny novinky

Jan Patočka nositelem Spinozovy čočky

V pátek 24. listopadu, výročí narození Barucha Spinozy, udělila Nadace mezinárodní Spinozovy ceny tzv. Spinozovu čočku (narážka na Spinozovu profesi brusiče optických čoček) českému filosofovi Janu Patočkovi (1907–1977). Cena je určena pro myslitele zabývající se etikou a společností.

Patočka je považován za jednoho z nejvýznamnějších českých a středoevropských filosofů 20. století. Společně s Václavem Havlem a Jiřím Hájkem byl prvním mluvčím Charty 77. Když se 1. března 1977 v pražském hotelu Intercontinental setkal s tehdejším nizozemským ministrem zahraničí Maxem van der Stoelem, byl o pár dní později podroben dlouhému a vyčerpávajícímu výslechu. Musel být hospitalizován a v noci z 10. na 11. března v nemocnici zemřel.

Součástí ceny je také vydání publikace, která má laureáta a jeho dílo přiblížit středoškolským a vysokoškolským studentům. V předchozích letech byla publikace věnována např. osobnosti a dílu Barucha Spinozy, Jean-Jacquese Rousseaua, Immanuela Kanta a Hannah Arendtové, v roce 2018 bude na střední a vysoké školy rozeslána publikace o životě a díle Jana Patočky.  

Foto: Jindřich Přibík