Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Všechny novinky

UMPRUM v dialogu s nizozemskými designéry

Na Dutch Design Week v Eindhovenu patřila instalace Ateliéru textilní tvorby UMPRUM "Národní poklad / české řemeslo je zde!" k jednomu z nejnavštěvovanějších. Výstava Mise, vize, revize, obohacená o práce nizozemských designérů, jej teď představuje v kontextu témat, která aktuálně hýbou světem designu.

 

"Výstava vychází z ročního projektu Ateliéru textilní tvorby UMPRUM, který se zaměřil na tradiční řemeslo výroby skleněných perlí a na to, jak je možné v současné době na rukodělnou práci s perličkami navázat. Perličku firmy Preciosa Ornela studentky a studenti nově kombinovali s technikou strojové digitální výšivky, pleteninou, nebo ji přehodnocovali i jako surovinu a tvoří z ní nové materiály.

 Právě téma nové materiality bylo červenou nití eindhovenské přehlídky a stalo se tedy i východiskem výstavy Mise, vize, revize, která přiváží instalaci zpátky na UMPRUM. Projekt studentů Ateliéru textilní tvorby je skrze dialog s nizozemskými tvůrci nově kontextualizován. V Galerii UM se objevují vybraná díla nizozemských designérů, pracujících s novými a ekologičtějšími materiály, či dokonce opouštějícími prostředí fyzického světa a vstupujícími do digitální reality."

Čtěte dále na webu UMPRUM 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Doprovodný program - přednášky

 30. 1., 17:00   Revize: řemeslo a sociální přístupy

  6. 2., 17:00    Vize: digitální materialita

 27. 2., 17:00  Mise: zodpovědné materiály

 

(Photo, text © Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze 2020)