Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Foto

Zpět do galerie

Zahájení výstavy 'Odkaz Jana Amose Komenského; zrození Československa'

Další ze série událostí oslavující výročí narození J. A. Komenského bylo zahájení výstavy 'Odkaz Jana Amose Komenského; zrození Československa', které se konalo ve čtvrtek 16. března v Muzeu J. A. Komenského v Naardenu. Program byl zahájen úvodním projevem ředitele Muzea J. A. Komenského Hansem van der Linderem, po němž následovala krátká přednáška o historii české měny numizmatika Petra Vorla, ředitele muzea J. A. Komenského v Uherském Brodě Miroslava Vaškových a ředitele Východočeského muzea v Pardubicích Tomáše Libánka. Následně o odkazu J. A. Komenského, ale také o tom, jak události československých dějin ovlivnily jeho osobní život, promluvil profesor dějin střední Evropy v Groningenu a československý emigrant Hans Renner. Vrcholem odpoledne pak byl projev zástupkyně velvyslance Slovenska Dany Hůlkové a české velvyslankyně Jany Reinišové.

Výstavu je možné vidět od 16. března do 28. října 2018 v naardenském muzeu J. A. Komenského. Výstavu je možné vidět od 16. března do 28. října 2018 v naardenském muzeu J. A. Komenského.
Socha J. A. Komenského v Naardenu. Socha J. A. Komenského v Naardenu.
Slavnostní zahájení výstavy proběhlo v kapli, v níž je pochován J. A. Komenský. Slavnostní zahájení výstavy proběhlo v kapli, v níž je pochován J. A. Komenský.
Retrospektivní výstava o dějinách země a jejího národa za posledních sto let byla uspořádána při příležitosti výročí vzniku Československa v r. 1918. Retrospektivní výstava o dějinách země a jejího národa za posledních sto let byla uspořádána při příležitosti výročí vzniku Československa v r....
Úvodní slovo ředitele naardenského muzea J. A. Komenského Hanse van der Lindena. Úvodní slovo ředitele naardenského muzea J. A. Komenského Hanse van der Lindena.
Profesor Univerzity Pardubice Petr Vorel promluvil o staleté historii české měny. Profesor Univerzity Pardubice Petr Vorel promluvil o staleté historii české měny.
Ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek. ©Lenka Pospíšilová Ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek. ©Lenka Pospíšilová
Ředitel muzea J. A. Komenského v Uherském Brodě Miroslav Vaškových.  ©Lenka Pospíšilová Ředitel muzea J. A. Komenského v Uherském Brodě Miroslav Vaškových. ©Lenka Pospíšilová
Profesor dějin střední Evropy na univerzitě v Groningenu Hans Renner přednesl bilingvální projev v češtině a nizozemštině. Profesor dějin střední Evropy na univerzitě v Groningenu Hans Renner přednesl bilingvální projev v češtině a nizozemštině.
Profesor Renner promluvil také o tom, jak československé dějiny ovlivnily jeho osobní život a o své emigraci ze země v roce 1968. Profesor Renner promluvil také o tom, jak československé dějiny ovlivnily jeho osobní život a o své emigraci ze země v roce 1968.
Součástí slavnostního zahájení bylo také hudební vystoupení. Součástí slavnostního zahájení bylo také hudební vystoupení.
Proslov velvyslankyně České republiky Jany Reinišové. Proslov velvyslankyně České republiky Jany Reinišové.
Výstava byla zahájena při příležitosti výročí narození J. A. Komenského. Výstava byla zahájena při příležitosti výročí narození J. A. Komenského.
©Lenka Pospíšilová ©Lenka Pospíšilová
©Lenka Pospíšilová ©Lenka Pospíšilová
©Lenka Pospíšilová ©Lenka Pospíšilová
©Lenka Pospíšilová ©Lenka Pospíšilová
Součástí výstavy je také promítání nizozemského dokumentu o událostech v Československu v roce 1968. Součástí výstavy je také promítání nizozemského dokumentu o událostech v Československu v roce 1968.
©Lenka Pospíšilová ©Lenka Pospíšilová
Souběžně s Komenského výstavou je v muzeu ke zhlédnutí také putovní výstava Tisíciletá tradice české měny, jejímž autorem je numizmatik Petr Vorel a která vznikla ve spolupráci s Východočeským muzeem v Pardubicích a Univerzitou Pardubice.  ©Lenka Pospíšilová Souběžně s Komenského výstavou je v muzeu ke zhlédnutí také putovní výstava Tisíciletá tradice české měny, jejímž autorem je numizmatik Petr Vorel a...
©Lenka Pospíšilová ©Lenka Pospíšilová
Ředitel muzea J. A. Komenského v Uherském Brodě Miroslav Vaškových, Profesor Univerzity Pardubice Petr Vorel a zástupkyně slovenského velvyslanectví Dana Hůlková (zleva). Ředitel muzea J. A. Komenského v Uherském Brodě Miroslav Vaškových, Profesor Univerzity Pardubice Petr Vorel a zástupkyně slovenského velvyslanectví...
Ředitelka ČC Rotterdam Hana Schenková s ředitelem muzea J. A. Komenského v Naardenu Hansem van der Lindem a velvyslankyní ČR Janou Reinišovou (zleva). Ředitelka ČC Rotterdam Hana Schenková s ředitelem muzea J. A. Komenského v Naardenu Hansem van der Lindem a velvyslankyní ČR Janou Reinišovou...