Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Foto

Zpět do galerie

IFFR 2018: Jan Švankmajer

Minulý víkend se nesl ve znamení českého filmového surrealismu. V rámci 47. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Rotterdam (IFFR) do Rotterdamu zavítal Jan Švankmajer, aby zde představil světovou premiéru svého posledního celovečerního filmu Hmyz. Jednoho z nejznámějších českých filmařů společně s filmovým štábem přivítal v sobotu 27. 1. ředitel festivalu Bero Beyer v Přírodovědeckém muzeu v Rotterdamu, kde se konalo úvodní slovo a oficiální představení filmu. Samotné promítání Hmyzu proběhlo večer v kině Cinerama. V neděli 28. 1. se pak v hotelu Hilton konala moderovaná debata, na níž měli diváci možnost režisérovi a herečce Kamile Magálové položit své dotazy a lépe pochopit autorův specifický tvůrčí proces.

Oficiální přivítání režiséra a jeho štábu proběhlo v Přírodovědeckém muzeu Rotterdam. Oficiální přivítání režiséra a jeho štábu proběhlo v Přírodovědeckém muzeu Rotterdam.
Bývalý ředitel IFFR Simon Field, producent Jaromír Kallista, herečka Kamila Magálová, režisér Jan Švankmajer a současný ředitel IFFR Bero Beyer (zleva). Bývalý ředitel IFFR Simon Field, producent Jaromír Kallista, herečka Kamila Magálová, režisér Jan Švankmajer a současný ředitel IFFR Bero Beyer...
Premiéra filmu se uskutečnila v rámci Mezinárodního filmového festivalu Rotterdam v kině Cinerama. Premiéra filmu se uskutečnila v rámci Mezinárodního filmového festivalu Rotterdam v kině Cinerama.
Společně s režisérem přijel film nizozemskému publiku představit také filmový štáb Hmyzu. Společně s režisérem přijel film nizozemskému publiku představit také filmový štáb Hmyzu.
V neděli odpoledne se v rotterdamském hotelu Hilton konala moderovaná debata Big Talk. V neděli odpoledne se v rotterdamském hotelu Hilton konala moderovaná debata Big Talk.
Úvodní slovo Ludmily Cvikové (IFFR). Úvodní slovo Ludmily Cvikové (IFFR).
Rozhovor se Švankmajerem vedl za přítomnosti tlumočnice Barbory Štefanové moderátor Robert Gray. Copyright Markéta Šantrochová. Rozhovor se Švankmajerem vedl za přítomnosti tlumočnice Barbory Štefanové moderátor Robert Gray. Copyright Markéta Šantrochová.
V průběhu debaty měli diváci také možnost položit tvůrcům filmu své dotazy. V průběhu debaty měli diváci také možnost položit tvůrcům filmu své dotazy.
Po skončení promítání proběhla autogramiáda autora, při níž Švankmajera do poslední chvíle doprovázel jeho filmový štáb, který do Rotterdamu přijel natočit film o filmu Hmyz. Po skončení promítání proběhla autogramiáda autora, při níž Švankmajera do poslední chvíle doprovázel jeho filmový štáb, který do Rotterdamu přijel...
Ředitelka ČC Hana Schenková a programová referentka Nan de Bruin s herečkou Kamilou Magálovou. Ředitelka ČC Hana Schenková a programová referentka Nan de Bruin s herečkou Kamilou Magálovou.