Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Foto

Zpět do galerie

Oslavy 50. výročí Pražského jara v EYE

V sobotu 12.5. večer se při příležitosti oslav 50. výročí událostí roku 1968 uskutečnila v amsterdamském filmovém muzeu EYE multimediální show s názvem „Pražské jaro + O slavnosti a hostech.“ Moderátorem večera byl spisovatel Jaroslav Rudiš, který s ředitelem Národního filmového archivu Michalem Bregantem a spisovatelem Janem Novákem debatoval o československé kinematografii konce 60. let i důsledcích Pražského jara pro československé filmaře. Součástí večera byla také přehlídka filmů s tématikou roku 1968: „Ticho” Milan Peera a Milana Maryšky, „Byt“ režiséra Jana Švankmajera, krátký film „Oratorium pro Prahu“ a „O slavnostech a hostech” Jana Němce. O hudební doprovod se v průběhu celého večera postaral český pop-folkový zpěvák Thom Artway.

Program se uskutečnil v sobotu 12. 5. večer ve filmovém muzeu EYE v Amsterdamu. Program se uskutečnil v sobotu 12. 5. večer ve filmovém muzeu EYE v Amsterdamu.
První část večera pojednávala o Pražském jaru v roce 1968, ve druhé části byl pak promítnut film Jana Němce „O slavnostech a hostech”. První část večera pojednávala o Pražském jaru v roce 1968, ve druhé části byl pak promítnut film Jana Němce „O slavnostech a hostech”.
Multimediální talkshow proběhla v rámci programu „You Say You Want a Revolution”, který připravilo filmové muzeum EYE při příležitosti oslav revolučního roku 1968 a světových událostí s ním spojených. Multimediální talkshow proběhla v rámci programu „You Say You Want a Revolution”, který připravilo filmové muzeum EYE při příležitosti oslav...
Úvodní slovo Anny Abrahams z filmového muzea EYE. Úvodní slovo Anny Abrahams z filmového muzea EYE.
Moderátorem večera byl spisovatel Jaroslav Rudiš. Moderátorem večera byl spisovatel Jaroslav Rudiš.
Debata, jejímiž hosty byl ředitel Národního filmového archivu Michal Bregant a spisovatel Jan Novák. Debata, jejímiž hosty byl ředitel Národního filmového archivu Michal Bregant a spisovatel Jan Novák.
Novák a Bregant promluvili o tom, jaký vliv měly události Pražského jara na československou kinematografii a její představitele. Novák a Bregant promluvili o tom, jaký vliv měly události Pražského jara na československou kinematografii a její představitele.
Hudební doprovod večera obstaral Thom Artway. Hudební doprovod večera obstaral Thom Artway.
Artway zahrál známé písničky z 60. let, od Karla Kryla či Boba Dylana, ale představil také vlastní tvorbu. Artway zahrál známé písničky z 60. let, od Karla Kryla či Boba Dylana, ale představil také vlastní tvorbu.
Součástí večera bylo promítání pásma filmů s tematikou roku 1968. Jedním z filmů bylo „Ticho” od Milana Peera a Milana Maryšky (1969) Součástí večera bylo promítání pásma filmů s tematikou roku 1968. Jedním z filmů bylo „Ticho” od Milana Peera a Milana Maryšky (1969)
Záběry z dokumentárního filmu „Oratorium pro Prahu“ (1968) Jana Němce. Záběry z dokumentárního filmu „Oratorium pro Prahu“ (1968) Jana Němce.
Ve druhé části večera proběhlo promítání Němcova „O slavnostech a hostech” (1968). Ve druhé části večera proběhlo promítání Němcova „O slavnostech a hostech” (1968).
Speciální edice knihy, kterou ČC Rotterdam připravilo při příležitosti výročí roku 1968. Speciální edice knihy, kterou ČC Rotterdam připravilo při příležitosti výročí roku 1968.
Thom Artway, Nan de Bruin (programová referentka ČC Rotterdam), Hana Schenková (ředitelka ČC Rotterdam), Jan Novák, Michal Bregant a Jaroslav Rudiš (zleva). Thom Artway, Nan de Bruin (programová referentka ČC Rotterdam), Hana Schenková (ředitelka ČC Rotterdam), Jan Novák, Michal Bregant a Jaroslav Rudiš...