Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Foto

Zpět do galerie

Odhalení základního kamene pomníku J. A. Komenského

V pondělí 12. března se na amsterodamském náměstí Valeriusplein konalo odhalení restaurovaného základního kamene pomníku J. A. Komenského. Kámen byl darován městu Amsterodam Československou republikou v roce 1920 při příležitosti postavení pomníku, který měl připomínat založení Československa v roce 1918. K vybudování pomníku však nakonec nikdy nedošlo. Základní kámen byl znovu nalezen při nedávné přestavbě náměstí a následně restaurován.

K odhalení základního kamene došlo na amsterodamském náměstí Valeriusplein naproti budově Amsterodamského lycea. K odhalení základního kamene došlo na amsterodamském náměstí Valeriusplein naproti budově Amsterodamského lycea.
Kámen byl nalezen během přestavby náměstí a následně, na základě rozhodnutí zastupitelstva městské části Amsterodam Jih, restaurován. Kámen byl nalezen během přestavby náměstí a následně, na základě rozhodnutí zastupitelstva městské části Amsterodam Jih, restaurován.
Základní kámen pomníku J. A. Komenského. Základní kámen pomníku J. A. Komenského.
Slavnostního obřadu znovuodhalení kamene se zúčastnila také velvyslankyně ČR paní Jana Reinišová, velvyslanec Slovenska pan Roman Bužek a předseda výkonného výboru městské části Amsterodam Jih Sebastiaan Capel. Slavnostního obřadu znovuodhalení kamene se zúčastnila také velvyslankyně ČR paní Jana Reinišová, velvyslanec Slovenska pan Roman Bužek a předseda...