Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

1.1.2018    |    31.12.2018

Projekt 1918 - 2018

V roce 2018 nás čeká kulaté výročí, které přímo vybízí k velkým oslavám. Připomeňme si proto události, které nás naším společným stoletím provázely a inspirujme se osobnostmi, které svým myšlením posouvaly náš národ kupředu. Pojďme společně oslavit našich 100 let!

6.4.2018    |    31.5.2018

Výstava Založení Československa 1918

U příležitosti stého výročí vzniku samostatného Československa představí České centrum Rotterdam ve spolupráci s Velvyslanectvím ČR v Haagu a zastoupením CzechTourism Benelux a výstavu „Založení Československa 1918“, která se koná od 6. dubna do 31. května v Evropském domě (Huis van Europa) v Haagu. Slavnostní otevření proběhne v úterý 17. dubna.

2.5.2018    |    3.5.2018

Rotterdam Circusstad: Cirk la Putyka

Během festivalu Rotterdam Circusstad (Rotterdam – město cirkusu) vystoupí v úterý 2. května a ve středu 3. května legendární český soubor Cirk la Putyka a uvede v nizozemské premiéře představení „Batacchio“. Zahajovací představení festivalu nabídne večer plný nečekaných kouzel, omračující akrobacie a pořádné dávky humoru.

9.5.2018

Filmový klub Žert

Po několikerém hostování jinde se náš filmový klub vrací opět do Rotterdamu. Ve středu 9. května vás od 19 hodin srdečně zveme na film Žert. V letošním roce je filmový klub ve znamení stoletého výročí založení Československé republiky. Nabídneme vám to nejlepší z české a československé kinematografie. Každou projekci uvede zvláštní host. Tento měsíc se tohoto úkolu ujme Jana Beranová, která pod názvem De Grap přeložila románovou předlohu Milana Kundery do nizozemštiny.

15.5.2018

Noc evropské literatury: Leeuwarden

Každoroční Noc evropské literatury se letos bude konat dvakrát: v Amsterodamu a v Leeuwardenu. V úterý 15. května zavítá Noc evropské literatury do Leeuwardenu, Evropského hlavního města kultury 2018. Českou literaturu bude už podruhé reprezentovat Jaroslav Rudiš. A jako třešnička na dortu: v Leeuwardenu uvítáme zvláštního hosta, fríského spisovatele Elmara Kuipera, představitele místní literatury.

16.5.2018

Noc evropské literatury: Amsterodam

Každoroční Noc evropské literatury se letos bude konat dvakrát: v Amsterodamu a v Leeuwardenu. V středu 16. května zavítá Noc evropské literatury tradičně do de Brakke Grond v Amsterodamu. Českou literaturu bude už podruhé reprezentovat Jaroslav Rudiš.

Kalendář

ČESKÁ CENTRA

Novinky

Galerie
Videa

Galerie

18. 04. 2018

Vernisáž výstavy „Založení Československa 1918“

V úterý 17.4. se v Evropském domě v Haagu (Huis van Europa), sídle Stálého zastoupení Evropské komise v Nizozemsku, uskutečnila vernisáž výstavy „Založení Československa 1918“, kterou představilo ČC Rotterdam ve spolupráci s Velvyslanectvím ČR v Haagu a zastoupením CzechTourism Benelux při příležitosti oslav stoletého výročí vzniku Československa. Expozice nabízí tematický přehled událostí v Československu v globálním kontextu historie 20. století. Návštěvníky seznamuje s hlavními protagonisty vzniku státu, československou zahraniční politikou či vrcholy tehdejší vědy a kultury. Výstava je k vidění každý všední den až do 31. května v Evropském domě v Haagu.

18. 04. 2018

Večer věnovaný Janu Patočkovi v Spui 25

V pondělí 16.4. večer diskuzní a kulturní centrum SPUI25 v Amsterdamu zaplnili příznivci české filosofie a Jana Patočky. Právě jednomu z nejvýznamnějších českých filosofů 20. století a důležité osobnosti Charty 77 byl věnovaný program uspořádaný SPUI25 a the Internationale Spinozaprijs Foundation. O aktuálnosti Patočkova díla debatovali francouzský politolog českého původu Jacques Rupnik, profesor východoevropských studií amsterodamské univerzity Carlos Reijnen a filosof Dennis de Gruijter. O setkání mluvčího Charty 77 s nizozemským ministrem zahraničních věcí Maxem van der Stoelem 1. března 1977 v Praze a politických následcích této události následně promluvila autorka van der Stoelemovy biografie Anet Bleich. Celý večer moderoval Frank Vandenbroucke.

26. 03. 2018

Výstava 12 světů

Při příležitosti výstavy ilustrace českých dětských knížek 12 světů v Groninger Forum Bibliotheek připravilo ČC Rotterdam na neděli 25. března speciální odpolední program pro děti. V průběhu něj si děti mohly na vlastní kůži vyzkoušet ilustrovat, vybarvovat omalovánky a naučit se kreslit krátké komiksy. Výstava bude v groningenské knihovně k vidění do 15.4.2018.

26. 03. 2018

Comeniusdag 2018

Poslední událostí, která završila týden oslav výročí J. A. Komenského, byl Comeniusdag 2018. Každoroční den věnovaný osobnosti a dílu jednoho z největších českých myslitelů se letos konal 17. března v Naardenu. Program byl oficiálně zahájen velvyslanci ČR, Slovenska, Polska a Maďarska s představiteli místního zastupitelstva Gooise Meren, kteří společně položili věnce k pomníku Komenského v Marktstraat. Následoval program v naardenském Velkém kostele s přednáškou „Prožitá demokracie“ od prof. dr. Ernsta Hirsche Ballina a udělením Komenského ceny státnímu ministrovi Hermanu D. Tjeenk Willinkovi.

Videa

Video placehodler