Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

1.1.2018    |    31.12.2018

Projekt 1918 - 2018

V roce 2018 nás čeká kulaté výročí, které přímo vybízí k velkým oslavám. Připomeňme si proto události, které nás naším společným stoletím provázely a inspirujme se osobnostmi, které svým myšlením posouvaly náš národ kupředu. Pojďme společně oslavit našich 100 let!

31.07.2018

Embassy festival 2018

Už pošesté se v pátek 31. srpna a v sobotu 1. září opět koná každoroční Embassy Festival v Haagu! Festival ambasád nabízí širokou škálu hudby, literatury, divadla, umění a možnost ochutnat nejrůznější speciality ze všech koutů světa. Opravdová cesta kolem světa na haagské třídě Lange Voorhout!

31.07.2018

Evropský den jazyků v Leeuwardenu

Ve středu 26. září od 18.30 do 20 hodin vás rádi uvítáme na Evropském dni jazyků v MeM a Tresoaru v Leeuwardenu, kde se formou „speak-datingu“ můžete seznámit s více než dvaceti různými jazyky používanými v evropských zemích národnostními většinami i menšinami. Účast je zdarma!

19.9.2018

Zemlinského kvarteto hraje Dvořáka

Ve středu 19. září vystoupí v amsterodamském Concertgebouw Zemlinského kvarteto. Přednese skladby Antonína Dvořáka, z toho i známý „Americký“ kvartet.

17.08.2018

Unseen

Platforma pro moderní fotografii Unseen představuje od 21. do 23. září v amsterodamské Westergasfabriek nejprogresivnější a nejnovátorštější umělce z celého světa. Českou fotografii letos zastupuje pražská Drdova Gallery. Uvede tu tvorbu fotografů Hynka Alta a Václava Kopeckého.

CzechImage

 

ČESKÁ CENTRA

Novinky

Galerie
Videa

Galerie

08. 06. 2018

Jaroslav Rudiš opět zářil

Český spisovatel Jaroslav Rudiš je držitelem řady ocenění. K relativně nedávným patří prestižní Cena literárních domů udělovaná organizátory lipského knižního veletrhu. Rudišovo vykreslení současné české společnosti v románu Národní třída budí pozornost na domácí i zahraniční scéně. Díky iniciativě Hany Schenkové z Českého centra Rotterdam se podařilo představit uznávaného umělce na literáním večeru konaném v prostorách velvyslanectví. Strhující expresivita, kterou úspěšný český spisovatel, scénárista a hudebník provází vlastní autorské čtení, je vedle samotné tvorby dalším mimořádným zážitkem. Ve čtvrtek 7. června všestranný umělec opět zářil. V prostorách české ambasády v Haagu, za přítomnosti Jany Reinišové, velvyslankyně ČR, se konalo autorské čtení z Rudišovy nové knihy „Národní třída“ provázené hudebními ukázkami skupiny Jaromír 99. Úryvek temného příběhu s chmurným koncem (jak Jaroslav Rudiš sám uvádí) sledovalo se zájmem více než šedesát posluchačů. Následovala neformální beseda s autorem. Autorské čtení moderovala Hana Schenková. O týden později, ve středu 13. 6. 2018 se prezentace zásluhou Českého centra Rotterdam uskutečnila v Goethe Institutu v Amsterdamu.

04. 06. 2018

Marek Šindelka v Nizozemsku

Český spisovatel Marek Šindelka se v neděli 3. 6. 2018 představil nizozemskému publiku hned dvakrát. Zásluhou Českého centra Rotterdam byl aktivním účastníkem programu „The Future of Europe Podcast“, o pár hodin později pak v dalším nizozemském městě představil svou novou knihu „Únava materiálu“ a její nizozemský překlad. V debatním klubu De Balie v Amsterdamu exceloval Šindelka v rámci bloku „The Artist vs. Europe“. Byl jedním z panelistů, kteří se společně zamýšleli nad otázkami spojenými s rolí umění a angažovaností umělců v postmoderní éře. Téhož dne se v odpoledních hodinách uskutečnilo další setkání, tentokráte v Haagu. Ve spolku Kunstkring sdružující intelektuály a umělce, představil svůj nový román Únava materiálu (Materiaalmoeheid, překlad Edgarem de Bruinem). V rámci nizozemského turné navštívil Marek Šindelka také v Belgii. Prezentace nové knihy se uskutečnila v knihkupectví Limerick v Gentu. Návštěvu Marka Šindelky v Nizozemsku uspořádalo nakladatelství Das Mag a České centrum Rotterdam s finanční podporou Českého literárního centra a Moravské zemské knihovny.

16. 05. 2018

Noc literatury 2018 - Leeuwarden

V úterý 15. 5. se v Leeuwardenu uskutečnila každoroční Noc evropské literatury. Letošní ročník se v Nizozemsku konal hned ve dvou městech - kromě tradičního Amsterdamu se autoři představili také v Leeuwardenu, které bylo zvoleno Evropským městem kultury pro rok 2018. Českou literaturu již podruhé zastupoval Jaroslav Rudiš. Kromě něj se na jevišti představilo dalších 10 spisovatelů, včetně zvláštního hosta fríského spisovatele Elmara Kuipera. Účastníci v průběhu večera přečetli autorské eseje na téma „čas“ a představili také vlastní tvorbu. Večer moderoval Guido Snel, autor, překladatel a docent Evropských studií na Amsterodamské univerzitě.

14. 05. 2018

Oslavy 50. výročí Pražského jara v EYE

V sobotu 12.5. večer se při příležitosti oslav 50. výročí událostí roku 1968 uskutečnila v amsterdamském filmovém muzeu EYE multimediální show s názvem „Pražské jaro + O slavnosti a hostech.“ Moderátorem večera byl spisovatel Jaroslav Rudiš, který s ředitelem Národního filmového archivu Michalem Bregantem a spisovatelem Janem Novákem debatoval o československé kinematografii konce 60. let i důsledcích Pražského jara pro československé filmaře. Součástí večera byla také přehlídka filmů s tématikou roku 1968: „Ticho” Milan Peera a Milana Maryšky, „Byt“ režiséra Jana Švankmajera, krátký film „Oratorium pro Prahu“ a „O slavnostech a hostech” Jana Němce. O hudební doprovod se v průběhu celého večera postaral český pop-folkový zpěvák Thom Artway.

Videa

Video placehodler